Олександр Книга

Генеральний директор – художній керівник театру

Народний артист України

Народився 26 березня 1959 року.

У 1981 році закінчив Херсонське культосвітнє училище за спеціальністю культурно-просвітницька робота. А 1987-го отримав диплом у Київському державному інституті культури ім. О.Є.Корнійчука – спеціальність «Культурно-освітня робота», кваліфікація «Культосвітній працівник. Керівник самодіяльного театрального колективу». 

Трудову діяльність розпочав у 1976 році монтажником ПМК № 132 тресту «Херсонводбуд». У культурі Херсонщини працює з 1982-го. До 1988-го у Виноградівському сільському будинку культури спочатку на посаді художнього керівника, а згодом на посаді директора. Після був призначений на пост завідувача відділом культури Цюрупинської районної ради. З 1989-го очолює Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша. 

З 2005-го навчався в Аспірантурі при Академії керівних кадрів культури і мистецтв. Займався викладацькою діяльністю. 

За безпосередньої участі Олександра Книги в області проводяться культурно-мистецькі заходи, спрямовані на збереження та відродження національної культури. Зокрема, Всеукраїнський благодійний фестиваль народної творчості «Купальські зорі» у м. Гола Пристань, благодійний фестиваль «Олешківські забави» в Олешках тощо. За його ініціативи у 1999 році започатковано проведення театрального фестивалю «Мельпомена Таврії», який у 2003-му набув статусу «Міжнародний». 

Під керівництвом Олександра Книги театр плідно працює над розширенням та втіленням у життя нових форм роботи з глядачем: відкриті театр-кафе, «Сцена під дахом», «Сцена під колом», «Сцена на сцені», Лісовий театр, «Театральний дворик». Творчий колектив бере участь в організації та проведенні обласних і всеукраїнських заходів, гідно представляє театральне мистецтво Херсонщини на всеукраїнських та міжнародних фестивалях. 

Сам художній керівник неодноразово очолював журі мистецьких конкурсів та фестивалів. За його ініціативи на базі театру було реалізовано чимало міжнародних та всеукраїнських творчих проєктів із режисерами, драматургами, артистами, благодійними та громадськими організаціями. 

Олександр Книга підтримує творчу молодь. Зокрема, створює умови для роботи на базі ХОАМДТ ім. М.Куліша театральної студії «Пролісок» для дітей віком від 12 до 16 років та «Студії 18+» для дорослих. Дає можливість реалізувати потенціал молодим талановитим режисерам. Під його керівництвом театр почав активно працювати зі школярами та студентами.

У 1995 році Олександру Книзі було присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України», у 2009-му – «Заслужений діяч мистецтв України», а в 2017-му – «Народний артист України». Відмінник освіти України (2001р.), лауреат низки премій, зокрема й премії НСТДУ імені Марка Кропивницького (2001р.). У 2007-му був удостоєний ордена Ломоносова та медалі «За вагомий внесок у розвиток театрального мистецтва» Міжнародного академічного рейтингу популярності «Золота Фортуна». 

У 2018-2020 роках був членом Наглядової ради Українського культурного фонду. На початку 2020-го обраний головою Євразійської театральної асоціації.

Згідно рейтингу турецького мистецького журналу «Tiyatro» у 2021-му визнаний «Театральним діячем року». 

Почесний громадянин Херсона. Депутат Херсонської обласної ради. Олександр Книга продовжує займати лідируючу позицію в культурному житті міста та області, популяризувати театральне мистецтво серед населення, розбудовувати внутрішнє та зовнішнє партнерство, яке сприяє піднесенню культурної та туристичної галузей.

Член Національної спілки театральних діячів України.