Після кожного з 3-х показів вистави «Перевізник» пройшли творчі зустрічі, під час яких відбулися обговорення побаченого, обмін досвідом, а також були порушені теми відновлення регіонів зокрема та країни в цілому. Вони проходили безпосередньо на сцені, де був показ вистави. Це були теплі душевні зустрічі, під час яких можна було і посміятися, і поплакати.
На них були запрошені всі глядачі, серед яких були присутні представники влади, місцевого самоуправління, ЗМІ, громадські діячі, волонтери, військові, пожежні-рятувальники, лікарі, митці.
Усі бажаючі ділилися власним досвідом, враженнями від вистави й своїм баченням відновлення регіонів зокрема, країни в цілому. Усі пропозиції були записані адміністратором, ми ж їх опрацювали та сформували загальний перелік, який оприлюднюємо, а також передаємо керівництву міста й області.
Отже:
1. Під час обговорень неодноразово було наголошено, що виставу «Перевізник» мають побачити жителі інших регіонів України, зокрема – центральних та західних, де не такі щільні обстріли, та закордоном.
2. Акцентували увагу на необхідності об’єднання влади, волонтерів, митців та всіх небайдужих жителів. А також – на кооперації театрів та всіх закладів культури України задля популяризації української творчості, культури, мови як на рідній землі, так і закордоном, де багато наших земляків. Вони скучили за країною, і, можливо, творчі гастролі стануть поштовхом для їхнього повернення додому.
3. Говорячи про ментальне здоров’я та те, що допоможе нашій нації об’єднатись і перемогти – це українська національна ідентичність. Її формування та підсилення відбувається в тому числі й завдяки культурі. Ми підтримуємо один одного, через наші традиції, етнонаціональні особливості та нестандартність демонструємо, що рушійним змінам передує потужний культурний вплив, арттерапія, співи, танці, вистави, література.
4. Реалізувати всі проєкти ми можемо навіть поза зруйнованими закладами культури, згуртувавшись та підтримуючи один одного.
5. Зараз митці роблять нереальне – реалізують творчі проєкти часто без підтримки влади, комунікуючи з іншими, маючи грантову підтримку, об’єднуючись. Виникають нові ідеї, логістичні й інші рішення, про які, якби не було війни, ніхто б не подумав, що таке можливо. Це надихає на рух інших.
6. У русі до перемоги одним із ключових факторів є протидія інформаційній політиці ворога.
7. Повноцінно мистецьке життя Херсона й області можна буде відновити після деокупації лівого берега – до цього потрібно готуватися вже зараз. Це стосується й відновлення, реставрації, реконструкції закладів культури. На той час театр Куліша, який нині попри все працює в місті на лінії фронту, буде мистецьким центром, який притягує інших, є завжди в тренді та говорить про актуальне.
8. Говорячи про проблеми організаційно-технічного характеру: порушували питання відновлення вікон театру Куліша, створення інших просторів, забезпечення їх генераторами, а також питання оперативного розв’язання поточних питань.
9. Багато людей хоче повернутися, але елементарно не мають куди, особливо що стосується сіл – будівлі зруйновані вщент. Зокрема, й медичні заклади. Якщо говорити про 17 громад Херсонщини, які є деокупованими, то чималий відсоток не має електропостачання та водопостачання. Людей неможливо повноцінно забезпечити соціальними послугами. І попри те, що нині на звільненій території області реалізують низку проєктів, нагальним та відкритим лишається питання відновлення життєдіяльності громад.
10. Щодо роботи фермерів – постає питання забезпечення їх генераторами та належною технікою для відновлення сільського господарства на розмінованих територіях і, як наслідок, підняття економіки області.
11. Важливим є виїзд соціальних, адміністративних та культурних послуг із міста в село задля їхнього надання та підтримки місцевого населення.
12. Нагальним є безпекове питання – облаштування шелтерів, укриттів, будівництво захисних споруд.
13. Найголовніше – це люди, які відвідують творчі заходи, підтримують та пропагують українське, ментально стають міцнішими, стійкішими та роблять все для прискорення перемоги України.
Проєкт «Вистава «Перевізник» про південь України, який у перші дні повномасштабного вторгнення був окупований російськими військовими» реалізується Херсонським обласним академічним музично-драматичним театром ім. М. Куліша спільно з Миколаївським академічним художнім драматичним театром та співфінансується програмою ZMINA: Rebuilding, створеною за підтримки Європейського Союзу в рамках спеціального конкурсу заявок на підтримку українських переселенців та українського культурного і креативного секторів, за підтримки МБФ «ІЗОЛЯЦІЯ», Trans Europe Halles та Malý Berlín.
Миколаївський академічний художній драматичний театр European Union in Ukraine IZOLYATSIA. Platform for Cultural Initiatives. Trans Europe Halles Malý Berlín
#ZMINA_Rebuilding #Херсон #театр_Куліша #Миколаїв #МАХДТ